Tereza Semotamová

Tereza Semotamová

(nar. 1983 v Boskovicích)
Spisovatelka, dramatička, překladatelka, publicistka.

Foto: Kai Hagelauer

Absolventka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a germanistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2007 studovala doktorské studium na JAMU v Brně. Zabývá se především německými rozhlasovými hrami padesátých let.

Věnuje se autorské tvorbě pro rozhlas (rozhlasové hry, dokumenty a reportáže), překládání a publicistice.

V současné době žije v Německu.

Od dob studií spolupracuje s Českým rozhlasem. Debutovala v olomouckém cyklu Počteníčko, hra Slyšíš mě? (2005) získala první místo v rozhlasové soutěži Českého rozhlasu Olomouc a Cenu děkana JAMU v roce 2005.

Stěžejním zájmem je původní tvorba, v rozhlase zazněla její celovečerní hra Vítej mezi námi, kterou v roce 2007 napsala pro cyklus Hry a dokumenty nové generace. V témže cyklu byla v roce 2012 uvedena komediální hra Zadejte cíl. V roce 2012 představil Český rozhlas Olomouc rozhlasovou hru A léta běží, příběh na hraně pohádky a revoluce. V roce 2012 se zapojila do projektu Minutových her, ve kterých anekdotickou formou zpracovává postřehy ze života. V roce 2013 byly uvedeny např. hry U lékaře zvířecích duší (2013), Noha (2013),
Snídaně ve cvokárně (2013), Rozhovor v ledničce (2013) či Oběd! (2013).

Napsala scénář k interaktivní zvukové hře pro projekt k sedmdesátému výročí lidické tragédie Rozeznění – Lidice 2012, který získal ocenění v kategorii Projekt roku na festivalu
…příští vlna/next wave…

Filmový scénář Život je boj (2005) vyšel v knize Čtyřikrát jinak (Větrné mlýny, 2007) v rámci stejnojmenného projektu, který autorka také iniciovala.
V březnu tohoto roku vydala svou práci Německé rozhlasové hry 50. let (2014), v níž analyzuje původní dramatickou rozhlasovou tvorbu západoněmeckých rozhlasových stanic 50. let.

 

 

 

 

 

Německé rozhlasové hry 50. let