Jakub Chrobák

Foto: Pavel Kotrla

(nar. 1974 ve Vsetíně)
Básník, literární kritik a historik, redaktor.

Foto: Pavel Kotrla

Vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě a dokončil zde také doktorské studium. Specializuje se na dílo Bohumila Hrabala, především na jeho ranou, zejména básnickou tvorbu. Další oblastí jeho zájmu je současná česká literatura a literatura 19. stol. Nyní vyučuje literaturu na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Žije ve Vsetíně a v Ostravě.

Poezii publikuje od poloviny devadesátých let, píše kritiky a recenze. Je redaktorem a jedním ze zakládajících členů literárního čtvrtletníku Texty. Svými verši a literárněvědnými příspěvky přispívá také do časopisů Host, Aluze, Tvar, Protimluv aj. Je organizátorem a moderátorem cyklu literárních večerů a autorských čtení Básnické hlasy. Podílel se na vydání třetího svazku souborného díla ostravského spisovatele Jana Balabána s názvem Publicistika a hry (Host, 2012).

V roce 1996 se stal dvorním textařem valašské hudební skupiny Ležérně a vleže.

Prvotina Jakuba Chrobáka  Až dopiju, tak zaplatím (2003) má čtyři oddíly, každý z nich je uveden sonetem. Na čtyři části rozčlenil také svou druhou básnickou sbírku Adresy (2010). Obě sbírky vydal u vsetínského knihkupce a nakladatele Dalibora Maliny. Báseň Jakuba Chrobáka Zlatý řez: ovál je zařazena do antologie Nejlepší české básně (2013).

 

Odkaz na knihy autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

 

 

 

 

Adresy

 

 

 

 

 

 

 

Středa 23. 4. 2014 18.00 kavárna

Básníci a časopis Texty. Večer s novou poezií Pavla Kotrly, Jakuba Chrobáka a Ondřeje Hložka uvede Petr Odehnal, hraje Ležérně a vleže.

>> přejít na program